Co zrobić, żeby laptop szybciej działał?

Korzystasz na co dzień z kilkuletniego laptopa i borykasz się z niską wydajnością jego pracy? Istnieją pewne sposoby, dzięki którym dasz swojemu komputerowi drugie życie. Jeśli nie chcesz kupować nowego sprzętu, sprawdź już teraz, jak ożywić stare urządzenie – podpowiadamy!

Czysty układ chłodzenia to kluczowa kwestia

Zanim zabierzesz się za jakąkolwiek rozbudowę sprzętową laptopa, zweryfikuj stan układu chłodzenia. Do naszego warszawskiego serwisu komputerowego trafia mnóstwo urządzeń z problemem przegrzewania. Gdy urządzenie pracuje w zbyt wysokiej temperaturze, stopniowo traci swoją wydajność. Układy elektroniczne potrafią znieść wiele, ale skrajne zaniedbanie kwestii chłodzenia może doprowadzić do ich awarii.

Bardzo często kompleksowe czyszczenie komputera mobilnego przynosi zaskakująco dobre efekty. Laptop nie tylko pracuje ciszej (nawet pod dużym obciążeniem), ale także wyraźnie szybciej ładuje się system i aplikacje. Sprzęt warto od czasu do czasu wyczyścić samodzielnie, wykorzystując sprężone powietrze. W wielu sklepach można je kupić w puszkach dosłownie za kilka – kilkanaście złotych.

Co jakiś czas, najlepiej raz w roku, powinieneś zdecydować się na pełne „sprzątanie”. Wystarczy, że zgłosisz się do naszego serwisu komputerowego. Rozkręcamy obudowę, czyścimy jej wnętrze oraz wszystkie elementy układu chłodzenia. Wymieniamy także pastę termoprzewodzącą i termopady, jeśli są one wykorzystywane.

Dysk HDD – wąskie gardło każdego laptopa

Jeśli posiadasz starszego już laptopa, to prawie na pewno w jego wnętrzu znajduje się klasyczny dysk HDD. Jest on głównym winowajcą wolnego ładowania systemu operacyjnego oraz programów i gier. Jego nowoczesnym odpowiednikiem są nośniki półprzewodnikowe SSD. W przeciwieństwie do HDD nie ma w nich ruchomych elementów mechanicznych. Zapis danych odbywa się na kościach NAND, czyli podobnych do tych znanych z pendrivów.

O korzyściach płynących z zastosowania urządzenia SSD najlepiej świadczą liczby. Prędkość odczytu danych na nośniku HDD to około 100 MB/s (zależnie od rodzaju). Dyski SSD, w tym te tańsze, potrafią osiągać transfery na poziomie nawet 550 MB/s i więcej. Po wymianie system nawet na starym laptopie może uruchamiać się w zaledwie kilka sekund! Oczywiście drastyczne różnice dotyczą także prędkości zapisu.

Wiele komputerów mobilnych nie ma zatoki pozwalającej zamontować dodatkowy, drugi dysk, ale nie musi być to problemem. Większość tych urządzeń jest wyposażona w czytnik płyt optycznych. Jeśli go nie używasz, możesz wykorzystać jego port. W sklepach znajdziesz specjalne adaptery w kształcie napędu optycznego. W ich wnętrzu znajduje się miejsce na montaż dysku twardego do laptopa. W miejsce starego nośnika pamięci zamontuj dysk SSD, a do zatoki napędu optycznego HDD.

Pamięć RAM i procesor

Niska wydajność laptopa często jest efektem niedostatecznej ilości pamięci operacyjnej RAM. Jeśli nigdy jej nie rozbudowywałeś, bardzo możliwe, że na płycie znajduje się wolne gniazdo na dodatkową kość. Jeżeli go nie ma, zawsze jest szansa, że płyta obsłuży większe kości pamięci. Taka rozbudowa na pewno przyspieszy urządzenie.

Kolejną opcją jest wymiana procesora CPU. Często w starszych komputerach jednostka centralna znajduje się na podstawce i można ją wymienić bez lutowania. Oczywiście musisz sprawdzić, jakie procesory są obsługiwane i czy już nie masz zamontowanego najwydajniejszego z dostępnych.

W obu tych przypadkach oferujemy swoją pomoc. W Kacper Serwis nie tylko naprawiamy laptopy, ale także zajmujemy się ich kompleksową rozbudową. Zaproponujemy najlepsze rozwiązania, dzięki którym Twój sprzęt na pewno odżyje.

„Świeży” system operacyjny – to również pomoże

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na montaż dysku SSD, powinieneś pomyśleć nad wgraniem nowej kopii systemu operacyjnego. Bardzo możliwe, że korzystasz jeszcze z oprogramowania preinstalowanego fabrycznie. Po wielu miesiącach (a nawet latach) eksploatacji system zapycha się niepotrzebnymi danymi. Część plików może być uszkodzona z winy działania np. wirusów albo niedomagającego dysku HDD.

Powinieneś więc zdecydować się na zainstalowanie wszystkiego od zera. Oferujemy swoje wsparcie w tym zakresie. Zgłoś się do naszego warszawskiego serwisu komputerowego i skorzystaj z usług specjalistów.